کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: شهید و شهادت

علی سیفی

تاریخ تولد : بهار ۱۳۳۴ تاریخ شهادت : ۱۳۶۴/۱۱/۲۵ محل شهادت : فاو

شهیدعلی سیفی در سال بهار ۱۳۴۴ در شهرستان مراغه در خانواده ای متدین و ولایی چشم به جهان گشود. مادرش تعریف می‌کرد که من همیشه با وضو به علی شیر می‌دادم و در عالم رویا به من گفتند این سرباز ماست و از آن به خوبی مواظبت کن.

علی از دوران طفولیت با مجالس عزاداری آشنا شد و در مجالس عزاداری با زبان شیرین آذری به مداحی می‌پرداخت و خود گرداننده هیئتی درشهرستان مراغه بود ....

علی پانزده ساله بود که جنگ شروع شد او از اولین بسیجی های داوطلب اعزام به جبهه بود از یک طرف ماندن و خدمت به مادر و از طرف دیگر حضور درجبهه‌ها ذهن او را به خود مشغول کرده بود تا اینکه با شروع عملیات بیت المقدس در اردیبهشت ماه سال ۶۱ پا در جبهه گذاشت و در عملیات بیت المقدس در آستانه فتح خرمشهر به

جلال ابراهیمی

تاریخ تولد : اسفند ۱۳۴۲ تاریخ شهادت : دی ماه ۱۳۶۵ محل شهادت : شلمچه

هنوز بیش از چند ماه از تبعید و سخن تاریخی امام نگذشته بود که در اسفند ماه سال هزار و سیصد و چهل و دو در قلب به غم نشسته زاگرس به دنیا آمد. امام در پاسخ به عوامل حکومت که به ارتش خود می بالیدند، گفته بود: «من هم ارتشی دارم که هم اکنون در گهواره اند»جلال یکی از گهواره نشینان ارتش امام بود. و تا آخرین دقایق عمرش بر سر پیمانی که در گهواره با امام بسته بود، ماند.پدرش ریشه در ایل و سادگی روستاهای پاپی نشین خرم آباد داشت. اما سختی معیشت از یک سو و چشم امید به آینده تحصیل فرزندان از سوی دیگر او را از میان خویشان برگرفت و به سمت شهرستان دورود راهی کرد.جلال در میان هیاهوی کودکانه و روزگار نوجوانی بالید، و درایت و حس مسئولیتش او را بسیار بیشتر از سن حقیقی اش نشان می داد.

غلامعلی جندقی ( رجبی )

تاریخ تولد : 1333/4/10 تاریخ شهادت : 1367/5/5 محل شهادت : اسلام آباد غرب ( عملیات مرصاد )

شهید غلامعلی جندقی معروف به رجبی در سال ۱۳۳۳ در محله خیابان آذربایجان تهران در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد .پدر وی حاج حسن که از اساتید برجسته اخلاق و عرفان زمان خود بود، اهتمام ویژه ای در تربیت فرزندان خود ورزید .

غلامعلی بنابر راهنمایی ها و تربیت پدر بزرگوارش مداحی اهل بیت (ع) را از همان سنین نوجوانی آغاز و به دلیل آشنایی با معارف قرآنی و اسلامی استعداد در حفظ شعر و سوز صدای وی توانست در این عرصه سریع رشد نماید تا بدانجا که از سبک ها و اشعار وی مداحان برجسته بسیاری استفاده می نمودند. شعر معروف زیر از نمونه اشعار شهید غلامعلی است:

قــربــون کـبــوتــرای حرمت           قربون این همه لطف وکرمت

محمدرضا تورجی زاده

تاریخ تولد : ۱۳۴۳ تاریخ شهادت : ۱۳۶۶/۲/۵ محل شهادت : شهر بانه

شهید محمدرضا تورجی زاده در سال ۱۳۴۳ به دنیا آمد. در همان دوران کودکی عشق و ارادت به خاندان نبوت و امامت داشته و با شور وصف ناپذیر در مجالس عزاداری شرکت می‌نمود . با اوج گرفتن انقلاب، شهید با چند تن از دوستان فعالیت های سیاسی خود را در مسجد ذکر الله آغاز نمود و در تظاهرات ضد حکومت شرکت می‌نمود که چند بار مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفت. شب ها را شعار نویسی و چاپ عکس حضرت امام روی دیوار ها اقدام می‌نمود . با پیروزی انقلاب فعالیت های خود را در مسجد ذکر الله و حزب جمهوری اسلامی و دیگر پایگاه های انقلابی پیگیری نمود. شهید تورجی زاده مداحی و روضه خوانی را در دبیرستان هاتف با دعای کمیل آغاز کرد شبهای جمعه در جمع دانش آموزان زیبا ترین مناجات را با خدای خویش داشت .

حاج سيد مجتبي علمدار

تاریخ تولد : دي ماه ۱۳۴۵ تاریخ شهادت : يازدهم دي ماه ۱۳۷۵ محل شهادت : بیمارستان

در سحرگاه يازدهم دي ماه ۱۳۴۵ درست در لحظاتي كه موذن،آواي دلنشين اذان صبح را سرداده بود، كودكي در شهر مازندران ديده به جهان گشود كه نامش را مجتبي نهادند. بعدها عقايد،رفتار و منش مجتبي نشان داد كه روح بزرگ او چگونه پيامها و بركات معنوي آن فضاي ملكوتي را به خود گرفت .سيد مجتبي دومين فرزند خانواده و نخستين فرزند پسرسيدرمضان علمدار بود.

وي تحصيلات ابتدايي را در دبستان شهيد عبدالحكيم قره جه (حشمت داوري) و دوران راهنمايي را در مدرسه شهيد دانش (نيما)و چند سال از دوران متوسطه را در هنرستان شهيد خيري مقدم شهرستان ساري با موفقيت به پايان رساند. اما دوران تحصيلات متوسطه سيد مجتبي به دليل پيروي او از فرمان پيرجماران، خميني كبير و انجام تكليف الهي ناتمام ماند .

سید رضا حسینی در افشان

تاریخ تولد : ۲۰/۱۱/۱۳۳۴ تاریخ شهادت : ۲۸/۱۱/۱۳۶۴ محل شهادت : استان بصرة عراق – شهر فاو

شهید سید رضای حسینی در افشان در بیستم بهمن سال ۱۳۳۴ در یک خانواده کاملا مذهبی در شهر همدان پا به عرصه گیتی نهاد، پدرش حاجی آقا از همان دوران کودکی وی را به کلاس آموزش قرآن و مداحی  استاد مسکین برد و سید رضا با هوش فوق العاده ای که داشت به سرعت در این زمینه رشد بسیار بالایی داشت. با شروع انقلاب اسلامی وی نیز همچون بسیاری از جوانان غیور شهر در راهپیمائی ها و دیگر فعالیتهای انقلابی شرکت فعال داشت. سید را در تاریخ  ۱۳۵۶/۱/۷ با خواهر شهید حسین شهبازی ازدواج نمود و از این ازدواج صاحب یک فرزند دختر و یک فرزند پسر شد. با شروع جنگ تحمیلی ایشان از هر فرصتی استفاده می‌کرد و با وجود اینکه صاحب مغازه طلا فروشی بود مغازه را تعطیل کرده و یا مغازه را به دست دوستان سپرده و راهی جبهه های حق علیه باطل می‌شد تا جائیکه توفیق حضور در جبهه را به مدت سه سال و در هفت نوبت اعزام را پیدا نمود.